Bitcoin Nasıl Nereden Alınır? [Kripto Al Sat İçin 8 Borsa]

Bitcoin başta olmak üzere son yıllarda oldukça popüler olan kripto paralar giderek daha fazla kişiye ulaşmaya devam ediyor. Her geçen gün daha fazla kişi kripto paralardan haberdar oluyor ve yatırım yapmak istiyor. Ancak hala bazı kişiler kripto paralara yatırım yaparken hangi kripto para borsasını kullanacağından emin olamıyor. Bu nedenle bu kişiler en çok kullanılan kripto para sitelerini araştırıyor. 

Kripto paranın yaygınlaşmasından sonra açılan kripto para siteleri yani kripto para borsaları kripto para alım satımlarında kullanılıyor. Bu siteler ayrıca kripto paraların bir adresten başka bir adrese gönderilmesinde de kullanılabiliyor. Başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para bu sitelerde listelenip yatırımcılara sunuluyor. Bu kripto para sitelerinden güvenilir olanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

ÖNEMLİ NOT!!!

Yatırımlarınızı kendi kararınız ile yapmalısınız. Bu sayfa tamamen bilgilendirme niteliğindedir, bu sayfada yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluğu üstlenerek ve yatırım hakkında daha fazla bilgi edinerek yatırım yapmalısınız. Kripto para piyasası oldukça volatil bir piyasadır, dakikalar içinde %10-15 gibi zararlar olabileceği gibi kara geçme ihtimali de mevcuttur; son kararı verecek olanların sizler olduğunu hatırlatmadan geçmemeliyim.

Binance

binance güvenilir en iyi bitcoin sitesi tavsiye

Binance dünyanın önde gelen kripto para siteleri arasında yer alıyor. En çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Binance içerisinde birçok koin yatırımcılara sunuluyor. Binance borsası 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur. Bu borsanın büyümesi çok uzun zaman almamıştır. Kuruluşundan bir yıl sonra 2018 yılında en büyük kripto para borsası seçilmiştir. Binance üzerinde yüzlerce coin bulunuyor ve her gün yeni coinler listeleniyor.

Binance borsasının kullanabileceğiniz iki uygulaması bulunuyor. Bunlardan biri BinanceGlobal. Bu borsa tüm dünyada hizmet veriyor ve çoğu coin bu borsa üzerinden listeleniyor. Binance borsasının bir de Türk kullanıcılar için Binance Tr adında bir uygulaması daha bulunuyor. Bu uygulamada ise Bitcoin, Bnb, Etherium, Polkadot gibi coinlerin yanı sıra bazı altcoinler de bulunuyor.

Sayfada bulunan bağlantıdan Binance’e kaydolarak HOMELUNA okurlarına özel tamamen ücretsiz ömür boyu komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Binance borsasına EFT ve havale ile para yatırabiliyorsunuz. Binance global hesabınızı açarken Sms, mail, yüz tanıma, parmak izi tanıma, Google Authenticator gibi güvenlik önlemlerini aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemler sonrasında hesabınız üst düzey güvenli bir hale gelmiş oluyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan bu borsa ayrıca dünyanın en güvenilir kripto para borsası olarak da kabul ediliyor.

Coinbase

coinbase pro yabancı en iyi bitcoin borsası tavsiye

Coinbase 2012 yılında Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından kurulmuştur. Günümüzde en çok kullanılan kripto para siteleri arasındadır. Coinbase üzerinde gelişmiş grafikler bulabilirsiniz. Bu grafikler sayesinde coinleri değerlendirip yatırım analizlerinizi yapabilirsiniz. Coinbase’ye Türkiye’den kredi kartı kullanarak para aktarabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp üye olarak, HOMELUNA okurlarına özel tamamen ücretsiz 10$ kazanabilirsiniz.

Coinbase oldukça güvenilir bir kripto para sitesidir. Bu site üzerinden günlük, haftalık ya da aylık olarak kripto para yatırımı yapabilirsiniz. Coinbase’nin avantajlarından biri de paranızı sigortalamasıdır. Bu sigortalama sayesinde Coinbase borsasına bir şey olsa bile paranız garanti altında olur. Oldukça fazla kullanıcısı ve işlem hacmi bulunan bu borsayı kripto para al sat için kullanabilirsiniz.

BTCTürk

btcturk en iyi bitcoin sitesi tavsiye

Türkiye’de kripto para yatırımı yapan herkesin mutlaka karşılaştığı kripto para sitelerinden biri olan BTCTürk 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuştur. Türk lirası paritesinde işlem yapılan ilk kripto para borsasıdır. Kolay ara yüzü ile kullanıcılarını zorlamayan BTCTürk’e yatırımcılar EFT ve havale yolu ile kolaylıkla para aktarabilirler. 

BTCTürk borsasının bir de BTCTürk Pro uygulaması bulunmaktadır. Bu borsa üzerindeki detaylı grafikler ile alım satım profesyonel bir şekilde yapılabilir. Yaklaşık 1 milyon yatırımcıya ev sahipliği yapan BTCTürk güvenilir kripto para siteleri arasındadır.

Paribu

paribu güvenilir kripto para siteleri tavsiye

Paribu, Türkiye’ de en çok kullanılan kripto para borsalarından biridir. Paribu’nun Türkiye’de bu kadar çok kullanılmasının sebebi ise Türk kökenli bir borsa olmasıdır. Paribu 2017 yılında kullanıma sunulmuştur. Kurucusu ise Yasin Oral’dır. Paribu içerisinde birçok coin barındırıyor. Bunlar genelde çok yatırım yapılan coinler olarak biliniyor.

Paribu’ya EFT ya da havale yolu ile para yatırılabiliyor. 3.5 milyon kullanıcıya erişen Paribu, kolay ara yüzü ile kullanıcılarına sorun yaşatmıyor. Kullanıcı hacmi ile dünyanın en büyük hacme sahip kripto para siteleri arasında 16. sıraya yerleşen Paribu’yu kullanarak kolaylıkla Bitcoin alma ve satma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kraken

kraken en iyi kripto para borsası tavsiye

Kraken borsası da yatırımcılar tarafından çokça tercih edilen kripto para borsaları arasındadır. Kraken borsası 2011 yılında Amerika’da kurulmuştur. Bu borsanın Türkçe desteği de bulunmaktadır. Bu borsanın en büyük avantajlarından biri de yeni kullanıcılar için kullanım haritası olmasıdır. Özellikle de acemi yatırımcılar ve ilk kez yatırım yapanlar için bu özellik oldukça faydalıdır.

Kraken borsasında birçok coin bulunmaktadır. Kraken borsasına kredi kartı ile para aktarılabilir. Kraken borsası üzerinden kripto para işlemleri kolay ve güvenli şekilde yapılabilir. 

Gate.io

Dünyanın en büyük kripto para siteleri arasında yer alan Gate.io ayrıca ilk açılan borsalar arasında yer alıyor. 2013 yılında açılan ve açıldığından beri aktif olarak kullanılan bu borsanın günümüzde milyonlarca dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Oldukça fazla kişi tarafından kullanılan Gate.io’nun en büyük özelliklerinden biri de listelediği coinlerin henüz büyük borsalarda listelenmemiş küçük hacimdeki coinler olması.

Gate.io’nun Türkçe ara yüz desteği sayesinde Türk yatırımcılar da yatırım yapabiliyor. Gate.io’nun iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi bulunuyor. Bu da güvenli yatırım sağlayan uygulamalar arasında yer alıyor. Hatta Gate.io en yüksek siber güvenlik puanına sahip kripto para borsaları arasında altıncı sırada yer alıyor.

Kucoin

Hong Kong merkezli bu borsa da güvenilir kripto para siteleri arasında yer alıyor. Bu borsada en ünlü coinlerin yanında henüz Binance’ye girmemiş düşük hacimli coinler de bulunuyor.

Kucoin borsası 2017 yılında Michael Gan tarafından kurulmuştur. Dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan Kucoin borsası geçmişte birkaç hack olayı ile karşılaşmıştır. Ancak borsa bu hacklenme olaylarını kullanıcılarına yansıtmadan başarı ile atlatmıştır. Bu nedenle borsaya olan güven de artmıştır. Kucoin borsası da yatırımcıların en çok güvendiği borsalardan biridir.

Bitpanda

Bitpanda 2014 yılında Viyana’ da kurulmuştur. Önceden yalnızca Avrupa’ da hizmet veren bu borsa günümüzde ülkemizde de hizmet vermektedir. Bitpanda üzerinde diğer borsalardan farklı olarak coin sepetleri de bulunmaktadır. Bu sepetler birkaç coine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için kullanılabilir.

Bitpanda’nın 2 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar sayesinde gayet iyi bir işlem hacmine sahip olan Bitpanda ile coin alım ve satımlarınızı kolayca yapabilirsiniz. 

Yazının sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Güvenilir kripto para borsaları ile ilgili diğer yazıyı siteden okuyabilirsiniz 🙂

Merhabalar, ben Dilan! Yazı yazmadığım ve dünyayı gezmediğim bir hayatı hayal edemiyorum. Umarım yazılarımdan keyif alırsınız!