5 En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye 2023 – Yorumları, En Uygun

Bulaşık makinenizden memnun değilseniz, yeni bir bulaşık makinesi almaya ne dersiniz? Alacağınız yeni makine size daha iyi bir hijyen sağlamakla birlikte; daha çok su ve elektrik tasarrufu da sağlayabilir 🙂 Hazırladığım 5 En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye 2023 – En İyi Bulaşık Makinesi Yorumları, En Uygun Bulaşık Makinesi Hangisi? yazımda; en iyi bulaşık makinesi markaları, modelleri, bulaşık makinesi fiyatları ve en iyi bulaşık makinesi tavsiye listeme göz atabilir ve alacağınız modele karar verebilirsiniz 🙂 Sizlere, en uygun bulaşık makinesi modellerini seçmeye çalıştım!

Karşılaştırma Tablosu

 ÜrünEn İyi YanıGüncel Fiyatlar
regal-en-iyi-bulasik-makinesi-tavsiye-yorumlariRegal Pratik BM 410 A++ 4 Programlı Bulaşık MakinesiBütçeye UygunGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
altus-en-uygun-bulasik-makinesi-onerileri-markalari Altus AL 434 C A+ 4 Programlı Bulaşık MakinesiKaliteli Bütçeye UygunGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
vestel-en-iyi-bulasik-makinesi-tavsiye-hangisiVESTEL BM-401 A++ 4 Programlı Bulaşık MakinesiSessizGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
siemens-en-iyi-bulasik-makinesi-tavsiye-onerileriSiemens SN234I00DT iQ300 A+ 4 Programlı Bulaşık MakinesiUzun Ömürlü ve DayanıklıGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
bosch-en-iyi-bulasik-makineleri-markalari-yorumlariBosch SMS44DI00T A+ 4 Programlı Bulaşık MakinasıBenim TercihimGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!

Yeni bir bulaşık makinesi alarak; hem bulaşıklarınız daha temiz olabilir hem de tasarruf etmiş olabilirsiniz 🙂 Eski makineler maalesef şimdikiler kadar tasarruflu değil hatta tasarrufu bırakın bir kenara oldukça fazla su ve elektrik tüketebiliyorlar. Hijyen herkes için önemli bir konu. Bulaşıkların güzelce temizlenmesi ise hijyen adına son derece önemli.

Günümüzde en uygun bulaşık makinesi sizin ihtiyaçlarınıza göre belirleniyor aslında. Burada ihtiyacınız olan boyut, bütçeniz, makinenin sahip olduğu özellikler, çalışma esnasındaki ses seviyesi ve su, elektrik tüketimi gibi pek çok faktör rol alıyor. Yani demek istediğim, sizin için en iyi bulaşık makinesi hangisi buna yazımı okuyarak karar verebilirsiniz 🙂 Yazımda size en uygun bulaşık makinesi önerileri hazırladım ve satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler hakkında bir rehber de hazırladım. Hazırsanız en iyi bulaşık makinesi önerileri ile başlayalım!

5 En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye 2023

Regal Pratik BM 410 A++ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Bütçeye Uygun En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye

regal en iyi bulaşık makinesi tavsiye yorumları

Bulaşık makinesi fiyatları değerlendirildiğinde bütçeye uygun bir bulaşık makinesi. A++ oluşu ile ve 4 programı nedeniyle tercih edilebilir bir model. Özellikle kalabalık bir aile değilseniz ihtiyacınızı karşılayacağını düşünüyorum 🙂 Pratik ve kullanışlı, kolay bir kontrol paneline sahip.

Özellikler

Enerji Sınıfı: A++

Kapasite: 12 Kişilik

Program Sayısı: 4

Yıllık Enerji Tüketimi (kWh): 258 kWh

Su Tüketimi: 12 lt

Ses Seviyesi: 54 dB

Garanti Süresi: 3 Yıl

Altus AL 434 C A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Kaliteli Bütçeye Uygun En İyi Bulaşık Makinesi Önerileri 2023

altus en uygun bulaşık makinesi önerileri markaları

Bu cihazda su taşmalarını önleyici sistem ve çocuk kilidi bulunuyor, bu özellikle bu fiyat aralığında özellikle güvenlik adına çok önemli, bana sorarsanız 🙂 Yine bütçeye uygun ve kaliteli bir makine, alırsanız pişman olmayacağınız kanaatindeyim. Temizlik açısından sizi tatmin edecektir 🙂

Özellikler

Enerji Sınıfı: A+

Kapasite: 12 Kişilik

Program Sayısı: 4

Yıllık Enerji Tüketimi (kWh): 290 kWh

Su Tüketimi: 14 lt

Ses Seviyesi: 52 dB

Garanti Süresi: 2 Yıl

VESTEL BM-401 A++ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Sessiz En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye

vestel en iyi bulaşık makinesi tavsiye hangisi

Yerli markamız Vestel, yine güzel bir iş çıkarmış. Vestel ev eşyaları konusunda özellikle son zamanlarda farkını ve kalitesini iyice ortaya koymaya başladı. Bu makine şimdiye kadar gördüğüm en sessiz bulaşık makineleri arasında yer alıyor, sadece 49 dB’lik bir sese sahip. Alıp uzun süre rahatlıkla, memnun bir şekilde kullanabileceğiniz bir cihaz.

Özellikler

Enerji Sınıfı: A++

Kapasite: 12 Kişilik

Program Sayısı: 4

Yıllık Enerji Tüketimi (kWh): 285 kWh

Su Tüketimi: 12 lt

Ses Seviyesi: 49 dB

Garanti Süresi: 3 Yıl

Siemens SN234I00DT iQ300 A+ 4 Programlı Bulaşık Makinesi

Uzun Ömürlü ve Dayanıklı En İyi Bulaşık Makinesi Yorumları 2023

siemens en iyi bulaşık makinesi tavsiye önerileri

Siemens bulaşık makineleri markaları arasında kaliteli bir marka. Bu makine sayesinde bulaşıklarınız çok sessiz bir şekilde, çok temiz yıkanacak 🙂 Cihazın paslanmaz iç gövdesi için 10 senelik garantisi var, yani marka da cihazının arkasında duruyor. Tabaklarınız, bardaklarınız çizilmeden hijyenik bir şekilde temizlenecek.

Özellikler

Enerji Sınıfı: A+

Kapasite: 12 Kişilik

Program Sayısı: 4

Yıllık Enerji Tüketimi (kWh): 290 kWh

Su Tüketimi: 12 lt

Ses Seviyesi: 52 dB

Garanti Süresi: 3 Yıl

Bosch SMS44DI00T A+ 4 Programlı Bulaşık Makinası

Benim Tercihim En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye

bosch en iyi bulaşık makineleri markaları yorumları

Benim ev eşyaları markaları arasında sanırım favorim Bosch. Ürünleri gerçekten çok kaliteli, ne olursa olsun ürün hep memnun kaldım. Özel Rackmatic sepet teknolojisi sayesinde, 3 katlı sepetlerinin yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz. Hijyen konusunda ise oldukça iddialı bir cihaz. Yine bu üründe de paslanmaz çelik iç gövde var ve marka 10 sene garantisini veriyor. En iyi bulaşık makineleri tavsiye listemde bu ürün benim tercihim oldu 🙂

Özellikler

Enerji Sınıfı: A+

Kapasite: 12 Kişilik

Program Sayısı: 4

Yıllık Enerji Tüketimi (kWh): 290 kWh

Su Tüketimi: 12 lt

Ses Seviyesi: 52 dB

Garanti Süresi: 2 Yıl

Rehber: Bulaşık Makinesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bulaşık Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bulaşık makineleri yüksek sıcaklık değerleri ve parçalara tam olarak uzun süre nüfuz edebildikleri için elde bulaşık yıkamaya göre çok daha hijyeniktir. Özellikle çatal ve tabaklarda uzun sürede birikebilen yemek kalıntıları ancak yüksek sıcaklıklarda, bulaşık makinesi yardımı ile temizlenebilir. Bu tür cihazlar elde bulaşık yıkamaktan daha hijyeniktir. Cihazın yıkama sıcaklıkları ve deterjanların verimliliği, yanmış veya kurumuş yemek artıklarını etkili bir şekilde temizler.

Cihazınızın düzgün çalışabilmesi için özellikle püskürtme kollarının düzgün çalışabilmesi gerekir. Bulaşıklarınızı dizerken, parçaların kolu engellememesine dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, makinenizden tam performans alabilmek için zaman zaman püskürtme kolunun tıkalı olmadığını kontrol etmeli ve gerekli temizliği yapmalısınız.

Makinenizin bulaşıklarınıza zarar vermemesi için sık sık bulaşık makinesi tuzu miktarını kontrol etmeli ve eksik ise eklemelisiniz. Bulaşık makinesi tuzu, sert suyu yumuşatarak çizilmeleri önler.

Makine yıkama işlemini bitirdi ve bulaşıkları çıkarıp dolaba dizeceksiniz. Bulaşıkları çıkardıktan sonra bulaşık makinesinin kapısının lastikleri eğer ıslak ise bir bez yardımı ile lastiği kurutarak, makinenizin zamanla su sızdırmasına engel olabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz 🙂

En İyi Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?

Pek çok bulaşık makinesi bulunuyor piyasada ve en iyi bulaşık makinesini bulmak bu nedenle zor olabiliyor. Bulaşık makinesi fiyatları oldukça değişken olsa da, bütçenize göre kaliteli bir cihaz bulabilmeniz mümkün. Eğer seçenekler arasında kararsız kaldıysanız, en iyi bulaşık makinesi tavsiye önerileri listeme tekrardan göz atabilirsiniz ya da aşağıdaki satın alma kriterlerini okuyarak nelere dikkat etmeniz gerekir, en iyi bulaşık makinesi hangisi siz cevaplayabilirsiniz 🙂

Satın Alma Kriterleri

Boyut

Genellikle bulaşık makineleri 12 kişiliktir. Yani 12 kişilik yemek takımı, toplamda ise 130-140 civarı parça yıkayabilirler. Ancak daha büyük 14-15 kişilik bulaşık makineleri de mevcuttur. 12 kişilik makineler genellikle, 60 cm genişliğe ve 60 cm derinliğe sahiptir. Yükseklik olarak ise 80-90 cm civarındadırlar. Eğer çok sık misafir ağırlamıyor iseniz klasik 12 kişilik bulaşık makineleri sizin için yeterli olacaktır 🙂

Mini ya da küçük bulaşık makinesi modelleri ise; genellikle neredeyse aynı derinlik ve genişlik ölçülerine sahip olurken, yükseklik olarak 45 cm civarındadırlar. Bu mini bulaşık makinesi modelleri tek seferde yaklaşık olarak 80-100 adet kadar parça yıkayabilirler. Bu makineler kompakt olduklarından yer kaplama konusunda avantajlıdırlar. Eğer küçük bir aile iseniz ya da çocuklarınız yok ise bu kompakt bulaşık makinesi modelleri sizin için idealdir 🙂

Ankastre Bulaşık Makinesi

Eğer mutfağınızda sade ve karışık olmayan bir görüntü istiyorsanız ankastre bulaşık makineleri tam size göre. Ankastre bulaşık makinesi ölçüleri, yine normal boyuttaki makine ölçülerinde olabileceği gibi kompakt ölçülerde de olabilir, bununla birlikte hazır ankastre bulaşık makineleri de piyasada bulunmaktadır. Ankastre bulaşık makinesi montajı için mutfak dolaplarınızı eğer yenileyecekseniz bunu hesaba katabilirsiniz ya da makineye uygun bir yer ayarladıktan sonra kapak taktırabilirsiniz, oldukça kolay bir işlem 🙂

Programlar

Günümüzdeki modellerde en az 3 program olmak üzere genellikle 4 program vardır. Bu programlardan ana program 60-65°C sıcaklıklarda yıkama yapar. Normal programa ek olarak hızlı, ekonomik ve yoğun yıkama yapan programlar bulunur.

Elbette bulaşık makinesi markaları ve modelleri arasında ek programlar ve çalışma stilleri farklılık gösterebilir 🙂 Bazı makinelerde durulama ya da kurutma gibi ek özellikler de mevcuttur. Örneğin bazı makinelerin hızlı yıkama modunda kurutma özelliği bulunmaz, tercih edeceğiniz modeli detaylıca araştırmanızda fayda var 🙂

Ancak benim size tavsiyem özellikle ekonomik ve hızlı yıkama modlarına özellikle dikkat etmeniz, çünkü en sık kullanılan programlar bunlar oluyor genellikle 🙂 Ek programların, makineye bağlı olarak değişiklikler gösterebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Pahalı ve lüks bazı modellerde ise programı otomatik olarak belirlemeye yarayan sensörler bulunabilir. En iyi bulaşık makinesi tavsiye listemde bu modellere yer vermedim çünkü oldukça pahalı olabiliyorlar ve bana sorarsanız olmazsa olmaz denebilecek bir özellik değil 🙂 Bütçeniz yeterli ise ve uğraşmak istemiyorsanız neden olmasın 🙂

Çok çok fazla bulaşık makinesi markası ve modeli olduğundan, kafanızın programlar konusunda karışması gayet doğal. Dediğim gibi bana sorarsanız öncelikli olarak hızlı ya da ekonomik programların detaylarına dikkat etmelisiniz 🙂 Bu programları sık sık kullanacağınıza eminim çünkü 🙂

Zamanlama Özelliği

Bu özellik makineyi belirli bir saate öncesinden ayarlayıp, çalışmasını planlamanıza yarar. Saat geldiğinde makine otomatik olarak çalışacaktır. Gece elektrik tüketimi belirli saatlerde daha düşük olabiliyor, bu saatlerde makinenizi ayarlayıp çalıştırabilir ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Bence güzel bir özellik 🙂

Ayarlanabilir Sepet ve Gözler

Bazı makinelerin sepetleri ve gözleri kişiselleştirmeye daha müsait. Bulaşıklarınıza ya da alışkanlıklarınıza uygun şekilde rafları ve gözleri ayarlayabilmek güzel bir avantaj. Sepet yüksekliği ayarlanabilen bulaşık makinesi modelleri, özellikle büyük bulaşıklar için oldukça kullanışlı olabiliyor. Aynı zamanda bazı modellerde ayarlanabilir sepetlerin yanı sıra esnek sepet özelliklerine sahip bulaşık makineleri de vardır.

Çocuk Kilidi

Eğer çocuklarınız var ise bu özelliğe bana kalırsa güvenlik açısından mutlaka dikkat etmelisiniz. Çocuk kilidi yıkama esnasında, makinenin dijital ekranını kilitleyerek program ayarlarının değiştirilebilmesini engeller.

Durulama Özelliği

Bulaşıklarınızı tam yıkamadan önce kaba kiri almak için bu özellik kullanışlıdır, aynı zamanda eğer bulaşıklarınız çok kirli değil ise ve yüzeysel bir temizlik istiyorsanız bu özelliği de tasarruf amaçlı olarak da zaman zaman kullanabilirsiniz 🙂 Tasarruf önemli.

Kurutma Özelliği

Bulaşık makinesi markaları farklı çeşitlerde kurutma sistemine sahiptir. Bu kurutma sistemine örnek olarak sıcak havayla kurutmayı örnek verebilirim. Sıcak hava ile kurutma özelliği olan bulaşık makineleri, diğer kurutma sistemlerine sahip makinelere göre daha profesyonel bir kurutma sağlar ancak bunun daha fazla elektrik tüketimine yol açacağını unutmayın 🙂 Diğer bir kurutma sisteminde ise ek sıcak hava yerine, makinede yıkamadan sonra kalan iç sıcaklık kullanılır.

Göstergeler

Bazı bulaşık makinesi modelleri daha fazla göstergeye sahiptir. Örnek vermek gerekirse kalan tuz miktarı göstergesi ya da parlatıcı miktarı göstergesi kullanışlı olabilir.

Enerji Sınıfı ve Su Tüketimi

Günümüzde genellikle cihazlar ya A+ ya da A++ enerji sınıfıdır. Su tüketimleri ise cihazların 10-15 litre arasında değişmektedir. Yıllık enerji tüketimi değerleri ise kilowatt saat olarak 250-300 kWh aralığındadır. Bazı modeller elbette diğer cihazlara göre enerji tasarrufu ve su tüketimi açısından daha avantajlı ve daha çevre dostudur. Yine bazı modellerde ek özellik olarak güç tasarrufu modu da bulunur.

Durulama ve Bekletme Özelliği

Bu özellik ise, henüz tüm bulaşıklar yıkanmaya hazır değil ise ancak bazı parçaları makineye yerleştirdiğiniz durumlarda kullanışlı olabiliyor. Diğer bulaşıkları yıkamanıza eğer daha süre var ise kirli bulaşıkları yerleştirip, durulama ve bekletme özelliğini çalıştırarak bulaşıkların makinede kirli bir şekilde beklemesini önlemiş olursunuz. Bu özellik sayesinde kirli bulaşıklar kabaca temizlenecek ve kötü koku yapmayacaktır. Aynı zamanda özellikle yağlı bulaşıklar var ise, bu sayede kirlerin bulaşıklara yapışmasını da bir an önce hızlı bir şekilde yıkayarak önlemiş olursunuz 🙂

Ses ve Gürültü

Bulaşık makinelerinin özellikle normal ya da uzun programlarda 1 saat ile 3 saat aralığında çalıştığını hesaba katarsak gürültü de önemli bir faktördür. 50 dB altı gürültü seviyesine sahip cihazlar sizi sessizlik bakımından tatmin edecektir 🙂 Ancak yine de ürün tanıtımında yazan bu değerlerin, ortalama test değerleri olduğunuzu akılda tutmakta fayda var diye düşünüyorum.

Özel Yıkama Alanları

Bazı bulaşık makinesi markaları ve modelleri, cihazda çok kirli bulaşıklar için özel bir bölme tasarlamıştır. Böyle bir ek özelliğin olması güzel bir düşünce ancak kullanım verimliliği açısından çok da bir etkisi olmadığını belirtmek isterim.

Filtre Çeşitleri

Filtreler, yıkama esnasında yemek ya da katı kirlerin temizledikten sonra filtrelenmesini ve tekrardan temiz suya karışmamasını sağlar. Manuel filtreler olduğu gibi, kendi kendini temizleme özelliğine sahip filtreler de mevcuttur; iki filtre arasında temel farklar bulunur.

Öncelikle manuel filtrede; filtreyi zaman zaman kontrol edip, çıkarıp temizlemeniz gerekebilir. Avantaj olarak ise manuel filtreler, kendi kendini temizleyen filtreler ile karşılaştırıldıklarında daha sessizdirler. Manuel filtreyi temizleme işlemi sizi korkutmasın, sadece 1 dakikanızı alacak bir iş 🙂 Aksi takdirde makineniz koku yapabilir.

Öte yandan kendi kendini temizleyen filtreleri kontrol etmenize ya da çıkarıp temizlemenize gerek yoktur. Bu filtre çeşitleri, bir öğütücü sayesinde kendi kendini temizler ancak dezavantaj olarak ise manuel filtrelere göre daha seslidir.

Paslanmaz İç Gövde

Bazı bulaşık makinesi markaları ve modelleri, kaliteli paslanmaz iç gövdeye sahiptir. Hatta bu iç gövde için 10 sene kadar garanti veren markalar da mevcuttur. En iyi bulaşık makinesi tavsiye listemde, bu modellere de yer verdim 🙂

Sık Sık Sorulanlar

Bulaşık makinesi nedir?

Kirli bulaşıkları yıkayan ve hayatımızı son derece kolaylaştıran bulaşık makineleri, sıcak su ve efektif deterjan kullanımı ile normal elle yıkamaya göre daha fazla hijyen sağlıyor.

Bulaşık makinesi nasıl kullanılır?

Bulaşık makinenizin uzun süreli olabilmesi ve motorun arada bir çalışması gerektiği için çok sık kullanmıyorsanız zaman zaman makinenizi çalıştırmalısınız. Bulaşıklarınızı koku yapmaması için yıkama bittikten sonra 1-2 gün içinde çıkarmanız tavsiye edilir.

Bulaşık makinesini kullanmadan önce kirli bulaşıklarınızı tamamen yıkamanıza gerek yoktur. Ancak kaba pislikleri, makinenin filtresinin daha uzun süre temiz kalabilmesi için ve öğütücünün zorlanmaması için temizlemenizde ve sadece yüzeysel bir şekilde durulamanızda fayda var 🙂

Olası kaza durumlarının engellenmesi için bulaşık makinenizi uyurken ya da siz dışarıdayken çalıştırmamanızda fayda var. Bu sayede örneğin motor kaynaklı meydana gelebilecek olası bir alevlenme ya da yangın durumunda müdahale ve kontrol şansınız olacaktır. Konfor elbette önemlidir ancak güvenlik daha önceliklidir 🙂


Bulaşık makinelerinin ömrü ne kadardır?

Bulaşık makinelerinin ömrü; bütçenize, markaya, modele ve cihazın bakımlarının düzgün yapılmasına bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama olarak 10 sene civarındadır.

Sonuç

Yazımda en uygun bulaşık makinesi önerileri, en iyi bulaşık makinesi önerileri, hangi bulaşık makinesini almalıyım sorularınıza cevap olmaya çalıştım. Umarım 5 En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiye 2023 – En İyi Bulaşık Makinesi Yorumları, En Uygun Bulaşık Makinesi Hangisi? yazımı beğenmişsinizdir 🙂

Aslında en iyi bulaşık makinesi markası alışkın ve memnun olduğunuz markadır bir nebze de. Ancak bazen risk alıp değişiklik yapmak da iyidir, eğer hala karar veremediyseniz ve yazımın hepsini okumadıysanız; satın alma rehberimi okumanızı ve en iyi bulaşık makinesi tavsiye listeme bir göz atmanızı öneririm.

Siz hangi marka bulaşık makinesi kullanıyorsunuz? Sizce el ile yıkamak mı daha sağlıklı bulaşık makinesi ile yıkamak mı daha sağlıklı? Lütfen düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum kısmına çekinmeden yazın 🙂 Cevaplamak ve size yardımcı olmak için burada olduğumu unutmayın.

Bu arada sudan bahsetmişken, eğer en iyi çamaşır makinesi ve en iyi su arıtma cihazı yazılarımı da okursanız beni çok mutlu edersiniz 😀

Teşekkürler! HOMELUNA alışveriş ve tavsiye rehberiniz.

Merhabalar, ben Berkay. Bir şeylerin birbirleri ile aralarında uyumlu olması konusu sanırım hassas noktam. Özellikle teknoloji son derece ilgimi çekiyor.