5 En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye 2023 [Markalar, Yorumlar]

Günümüzde neredeyse bir çamaşır makinesi olmadan yaşamayı hayal etmek bile imkansız. Geçmişte büyüklerimiz çok zor koşullarda, deterjanlar olmadan çamaşırlarını yıkasa da bizler için uzun zamandır bu cihazlar olmadan yaşayabilmek çok zor. Çamaşır makinesi markaları bir hayli fazla; bu da aslında beraberinde, seçim yapmayı oldukça zorlaştırıyor. Sizin kafa karışıklığınızı gidermek ve size yardımcı olmak için 5 En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye 2023 [Markalar, Yorumlar] yazımı hazırladım 🙂 Yazımda çamaşır makinesi fiyatları, markaları, yorumları, kurutmalı çamaşır makinesi önerileri hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Karşılaştırma Tablosu

 ÜrünEn İyi YanıGüncel Fiyatlar
vestel-en-iyi-camasir-makinesiVESTEL CMI 7610 A+++ 7 Kg 1000 Devir Çamaşır MakinesiBütçeye UygunGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
bosch-en-iyi-camasir-makinesiBosch WGA142X0TR A+++ 1200 Devir 9 KG Çamaşır Makinesi KaliteliGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
hoover-en-iyi-kurutmali-camasir-makinesi-tavsiyeHoover WdxOa4118ah/1-17 1400 Devir 11 kg / 8 kg Kurutmalı Çamaşır Makinesi Geniş Kapasiteli KurutmalıGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
samsung-en-iyi-kurutmali-camasir-makinesi-tavsiye Samsung WD10N644R2W/AH AddWash 1400 Devir 10 kg / 6 kg Kurutmalı Çamaşır MakinesiKurutmalıGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
samsung-en-iyi-camasir-makinesi-tavsiyeSamsung WW90J5475FW A+++ 1400 Devir 9 kg Çamaşır Makinesi Benim TercihimGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!

Bu yazımda 5 adet en iyi çamaşır makinesi tavsiye listemle beraber, alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bir rehber de hazırladım. Yazımda çamaşır makinesi markaları ve çamaşır makinesi fiyatları ile ilgili bilgiler edineceksiniz. Umarım yazımdan keyif alırsınız, e o zaman en iyi çamaşır makinesi tavsiye listeme başlayalım!

5 En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye 2023

VESTEL CMI 7610 A+++ 7 Kg 1000 Devir Çamaşır Makinesi

Bütçeye Uygun En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye

vestel en iyi çamaşır makinesi

Vestel yerli bir marka olarak, fiyat performans açısından da en iyi çamaşır makinesi tavsiye listemde yerini aldı. 15 dakikalık hızlı programı ve sessiz oluşu ile oldukça kullanışlı bir cihaz. Boyut olarak küçük aileler için gayet ideal.

Özellikler

Kapasite7 kg
Devir1000
Enerji SınıfıA+++
Garanti Süresi3 yıl

Bosch WGA142X0TR A+++ 1200 Devir 9 KG Çamaşır Makinesi

Kaliteli En İyi Çamaşır Makinesi 2023

bosch en iyi çamaşır makinesi

Bosch zaten yıllardır kaliteli çamaşır makineleri üreten bir marka. Geniş kapasitesi, sessiz oluşu ve malzeme kalitesi ile farkını ortaya koyuyor. Orta ve büyük boyuttaki aileler için oldukça ideal bir tercih.

Özellikler

Kapasite9 kg
Devir1200
Enerji SınıfıA+++

Hoover WdxOa4118ah/1-17 1400 Devir 11 kg / 8 kg Kurutmalı Çamaşır Makinesi

Geniş Kapasiteli Kurutmalı En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye

hoover en iyi kurutmalı çamaşır makinesi tavsiye

Hoover bizlere hem çamaşır makinesini hem de kurutma işlemini bir arada diğer markalara göre daha uygun fiyata sunuyor. Oldukça geniş kapasiteye sahip bir makine, devri ise oldukça yüksek. Ayrıca 1 kg çamaşıra kadar, 1 saatlik bir sürede kurutma işlemini hızlıca gerçekleştiriyor, böylece hem zamandan hem de elektrikten tasarruf etmiş oluyorsunuz. Geniş aileler için mükemmel bir tercih 🙂

Özellikler

Kapasite11 kg
Kurutma Kapasitesi8 kg
Devir1400
Enerji SınıfıA
Garanti Süresi2 yıl

Samsung WD10N644R2W/AH AddWash 1400 Devir 10 kg / 6 kg Kurutmalı Çamaşır Makinesi

Kurutmalı En İyi Çamaşır Makinesi 2023

samsung en iyi kurutmalı çamaşır makinesi tavsiye

Akıllı kapak, koku giderme özelliği, kireçlenme önleme gibi pek çok özelliğe sahip, ikisi bir arada kurutmalı bir cihaz. Fiyat olarak yüksek olabilir fakat verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor.

Özellikler

Kapasite10 kg
Kurutma Kapasitesi6 kg
Devir1400
Enerji SınıfıA
Garanti Süresi3 yıl

Samsung WW90J5475FW A+++ 1400 Devir 9 kg Çamaşır Makinesi

Benim Tercihim En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye

samsung en iyi çamaşır makinesi tavsiye

Çamaşır makinesi fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu makine ortalama bir fiyata sahip diyebilirim. Samsung kalitesi, sessizliği ve 10 yıl motor garantisi, bu makineyi uzun yıllar kullanabilmemize olanak tanıyor. En iyi çamaşır makinesi tavsiye listemde benim tercihim bu model oldu.

Özellikler

Kapasite9 kg
Devir1400
Enerji SınıfıA+++
Garanti Süresi3 yıl

Rehber: Çamaşır Makinesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En İyi Çamaşır Makinesi Nasıl Seçilir?

Sonuçta her gün çamaşır makinesi almıyoruz ve aldığımız makinenin de bizi en azından 8-10 sene götürmesini istiyoruz. Çamaşır makineleri fiyatları da az buz değil, adeta bir ekonomik yatırım olarak kabul edebiliriz. Bu nedenle karar verirken ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak mantıklı bir tercih yapmalıyız 🙂 Aşağıdaki kriterlere göz atarak nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz!

Satın Alma Kriterleri

Kapasite

Kapasite hem bütçenizi hem de makinenin kaplayacağı yeri çeşitli şekillerde etkileyebileceğinden, evde yaşayan aile bireylerine göre bir seçim yapmanız daha iyi olacaktır. Örneğin evde tek yaşıyorsanız ya da iki kişi, çift olarak yaşıyorsanız büyük makineler yerine 6 kg’lik makineler işinizi görecektir.

Eğer çocuklarınız var ise ya da çok sık çamaşırlarınızı yıkamak zorunda kalıyorsanız, 8 ya da 10 kg’lik bir makine tercih edebilirsiniz. Aileniz kalabalık bir aile ise bu durumda 10 kg veya üstü bir makine tercih etmeniz kesinlikle daha iyi olacaktır 🙂 Makinenin kapasitesi arttıkça, enerji tüketiminin de artacağını ve doğal olarak makinenin daha az tasarruflu hale geleceğini unutmayın.

Tasarruf ve Enerji Tüketimi

Daha tasarruflu makineler, ilk başta diğer modellere göre daha pahalı olacaktır. Ancak zaman geçtikçe uzun vadede gerçekleşen su ve elektrik tüketimini hesaba kattığınızda; aldığınız ilk tasarrufsuz makine başlangıçta daha ucuz olsa bile sonradan daha masraflı hale gelmiş oluyor. Bu nedenle ilk başta eğer bütçeniz imkan veriyorsa daha tasarruflu bir makineye biraz daha yatırım yapmanızda fayda var 🙂

İpucu: A +++ bir çamaşır makinesi A enerji sınıfı ürünlere göre yaklaşık olarak %30 daha az enerji tüketimi açığa çıkarır.

Boyut

Genel olarak aslında boyutlar standart olsa da cihazı koyacağınız yerin boyutlarını değerlendirerek ona göre bir tercih yapmanızda fayda var, koyacağınız yer mutfak tezgahı altı olabilir, bir dolap içi olabilir ya da banyo olabilir; bunları önceden hesap ederseniz işleriniz daha da kolaylaşacaktır ve yaptığınız tercihten daha çok memnun kalacaksınızdır.

Gürültü

Gürültü konusunu, sıra çamaşır makinesi almaya gelince genellikle es geçiyoruz. Ancak bir apartman dairesinde yaşıyor iseniz ya da çocuklarınız, bebekleriniz var ise gürültü konusunu da hesaba katmalısınız; böyle durumlarda daha sessiz olarak nitelendirilen ve genellikle 40 dB’yi geçmeyen makineler tercih etmelisiniz.

Ekstra Özellikler

Bazı makinelerde, otomatik deterjan doz ayarı ya da süslü dijital ekranlar, akıllı yıkama programları gibi ekstra özellikler olabiliyor. Bunlar da yine sizin tercihinize ve bütçenize göre değişebilen faktörler.

Garanti Süresi

Bazı cihazlarda çoğu elektronik üründe olduğu gibi 2 senelik bir garanti söz konusu olabilir. Ancak eğer iki seçenek arasında kaldıysanız ve karar veremiyorsanız garantisi daha uzun süreli ürünler tercih edebilirsiniz. Çünkü piyasada 5 sene gibi garanti süreleri veren markalar ve firmalar da mevcut.

Sık Sık Sorulanlar

Çamaşır makinesi nedir?

Piyasada oldukça basitten, epey karmaşığa kadar pek çok model arasında bize bütçemize göre ek özellikler veya örneğin ekstra kapasiteler sunan ve hayatımızı ilk çıktığından beri inanılmaz kolaylaştıran beyaz eşyalardır. Ucuz bir yatırım olmadığından ve sürekli alınabilecek bir ürün olmadığından eğer uzun süre kullanmak istiyorsak oldukça dikkatli bir tercih yapmalıyız.

En iyi çamaşır makinesi nasıl seçilir?

Öncelikle piyasada bulunan çamaşır makinesi markaları ve çamaşır makinesi fiyatları hakkında detaylı araştırmalar yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Ürünü alırken boyut, enerji sınıfı, garanti süresi, gürültü ya da kapasite gibi faktörleri değerlendirerek araştırdığınız çamaşır makinesi markaları ve modelleri arasından ihtiyacınıza en uygun olanını tercih etmeniz, sizin için en iyi çamaşır makinesi olacaktır.

Ben bütçenizi zorlamadan, sadece ihtiyaçlarınıza yönelik cihaz almanız taraftarıyım. Çünkü kullanmayacağınız özellikler veya gereksiz kapasiteler için ekstra para ödemek yerine ihtiyacınız olan başka şeylere paranızı ayırabilirsiniz 🙂

En iyi çamaşır deterjanı markası?

Çamaşır deterjanı seçimini asla hafife almamalısınız. Çünkü çamaşır makinesinin ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden biri de çamaşır deterjanlarıdır. Bu pahalı cihazlara, kalitesiz veya çok ucuz deterjanlar kullanarak zarar vermemelisiniz. Aksi takdirde makineniniz arıza yaptığında bu sizlere çok daha pahalıya patlayacaktır 🙂

Büyük çamaşır makinesi markaları kesinlikle sıvı deterjan kullanımını öneriyor. Çünkü toz ve katı deterjanlar zaman içinde cihazların filtrelerini ve metal aksamlarını tıkayabiliyor. Cihazınız ister yeni veya eski, ister pahalı ya da ucuz olsun katı, toz deterjanlar yerine sıvı deterjanlar tercih etmenizde fayda var. Böylece makinenizin ömrü uzayacak ve daha az arıza ihtimali ile çalışmaya devam edecektir.

Çamaşır temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

Günümüzdeki cihazlar, çok az miktarda deterjan ve su kullanarak çok sayıda giysiyi temizlememize olanak sağlar. Çamaşır makinelerimizin kötü kokmaması için ve bakteri oluşumunu engellemek için zaman zaman uygun bakımlarını yapmalıyız.

Çamaşır makinem kokuyor, ne yapmalıyım?

Bu makineler de yıkama esnasında suyun ya da deterjanın makineden dışarı çıkmaması için yer alan vakumlu olarak adlandırabileceğim kapaklar, koku oluşumu için ortam hazırlıyor ve makinenin hava alabilmesini engelliyor.

Bu nedenle; çamaşırlarınızı makineden çıkardıktan sonra kapağı kapatmamanızda ve bir süre açık bırakanızda fayda var. Aynı şekilde yıkama işlemi bittikten sonra da temiz kıyafetlerinizi makine içinde bekletmeden, cihazdan çıkarmalısınız.

Çamaşır makinesi programları nasıl kullanılır?

Hızlı program: Çamaşır makinesini en fazla yarım kapasitede doldurarak çok kirlenmemiş ama örneğin biraz ter kokan kıyafetlerinizi yıkamak için kullanabilirsiniz. Bu programda yıkama işlemi kısa sürelidir ve su sıcaklığı da yüksek değildir.

Hassas program: Örneğin ipek ya da keten gibi kumaşlar yıpranmaya meyilli kumaşlardır. Bu tarz kumaş yapısındaki kıyafetlerinizi hassas programda yıkayabilirsiniz. Bu programda genellikle ek olarak yumuşatıcı da tercih edilebilir. Makine çamaşırları çok güçlü bir şekilde çevirmez, makine zayıf kuvvette çalışır. Program uzun süreli olsa da düşük sıcaklık seviyelerinde seyreder.

Beyazlar: Yüksek devirde ve 90 derece gibi oldukça yüksek sıcaklıklarda yıkama yapılan, uzun süreli programlardır.

Renkliler: Bu programda sıcaklık değerleri çok yüksek değildir çünkü renkli kıyafetler genellikle pamuk içerdiklerinden, olası yüksek sıcaklık değerlerinde çekebilirler. Makinenin çalışma devri orta seviyelerdedir.

Özel programlar: Yatak örtüleri, nevresimler perdeler ya da havlular için kullanabileceğiniz programlardır. Uzun sürelidirler ve sıcaklık değerleri beyazlar için olduğu kadar yüksek olmasa da yüksektir, 40 ya da 60 derece aralığındadır.

Sonuç

Bir ürün alırken tüm yönleri ile değerlendirmenizde fayda var diye düşünüyorum 🙂 Çamaşır makineleri de ucuz ürünler değiller, bu nedenle dikkatli bir seçim yapmalısınız. Ailenizdeki birey sayısı, ek özellikler isteyip istemediğiniz, makineyi koyacağınız alan, cihazın çalışırken oluşturduğu gürültü seviyeleri gibi hangi faktörlere dikkat etmeniz gerektiğini yazımda açıkladım. Umarım en iyi çamaşır makinesi tavsiye listeme de göz atarak güzel bir seçim yapabilirsiniz.

Hazırladığım 5 En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiye 2023 [Markalar, Yorumlar] yazımın sonuna geldiniz, okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım size özel hazırladığım rehber ve tavsiye listem işinize yaramıştır.

Sizce en iyi çamaşır makinesi hangisi? En iyi çamaşır makinesi markaları neler? Ne düşündüğünüzü merak ediyorum, lütfen düşüncelerinizi yorum ile belirtin 🙂 Sorularınız var ise cevaplamaya hazırım, çekinmeden sorularınızı sorabilir ve düşüncelerinizi belirtebilirsiniz 🙂

Bu arada en iyi mutfak robotu yazımı da okursanız çok mutlu olurum, en iyi elektrik süpürgesi yazıma da göz atabilirsiniz 🙂

Merhabalar, ben Berkay. Bir şeylerin birbirleri ile aralarında uyumlu olması konusu sanırım hassas noktam. Özellikle teknoloji son derece ilgimi çekiyor.