5 En İyi Yatak Tavsiye 2023 – Markaları, Önerileri, Hangisi?

Güzel ve kaliteli bir uyku sağlıklı bir vücut için gereken en önemli gereksinimlerdendir. İyi ve kaliteli bir uyku, vücudun fiziksel sağlığı için sahip olduğu önem kadar zihinsel sağlık için de son derece önemlidir. Güzel bir uyku vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, stresi azaltır, özellikle çocuklarda zeka gelişimi için de oldukça önemlidir. Uykunun önemi saymak ile bitmez 🙂 Peki kaliteli bir uyku için ne gereklidir? Uykuyu etkileyen faktörler arasında iyi yatak en önemli faktörlerdendir. Eğer en iyi yatak hangisi diye soruyorsanız, size özel hazırladığım 5 En İyi Yatak Tavsiye 2023 – Markaları, Önerileri, Hangisi? yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum 🙂

Karşılaştırma Tablosu

 ÜrünEn İyi YanıGüncel Fiyatlar
en-iyi-yatak-tek-kisilik-ortopedikMobpazar Ortopedik Yatak, Platin Ortopedik Yaylı Yatak Tek KişilikGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
yatas-en-iyi-yatak-tavsiye-tek-kisilik-yayli Yataş Joyful 300 DHT Yaylı Seri YatakTek KişilikGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
en-iyi-yatak-onerileri-cift-kisilik-yayli-tam-ortopedik Yataş Multi Tam Ortopedik DHT Yaylı Seri YatakÇift KişilikGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
bambu-en-iyi-yatak-tavsiye-ortopedik US. SLEEPING Us. Sleepıng Ultra Ortopedik Super Bamboo Yaylı YatakBambu Çift KişilikGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!
safir-en-iyi-yatak-tavsiye-yayli-ortopedik-cift-kisilikMinar Safir Full Ortopedik Pedli Yaylı YatakBenim TercihimGüncel Fiyatı Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın!

Kaba bir hesap ile hayatımızın neredeyse üçte biri ya da dörtte biri uyuyarak geçiyor. Günde ortalama 6-7 saat uyuyoruz, yani günümüzün büyük bir kısmını aslında uyumaya ayırıyoruz. Böyle önemli bir konuya, bizler de gerekli önemi vermeliyiz ve iyi uyku için yapabileceklerimizi yapmalıyız. Yoğun hayatın temposunda uykuyu es geçiyor olabilirsiniz, ancak verimliliğinizi artırmak ve vücut direncinizi koruyabilmek için kaliteli bir uyku uyumanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın 🙂

Uyku eksikliği vücutta pek çok olumsuz etki oluşturur. Bu nedenle iyi yatak, uyku için olmazsa olmazlardandır. Eğer hazırsanız en iyi yatak tavsiye listem ile başlayalım 🙂 Yazımda en iyi yatak önerileri, en iyi yatak markaları, yatak fiyatları, yatak çeşitleri, lateks, visco, ortopedik, tempur yatak, lateksit nedir, en iyi yatak hangisi kısacası bu konu hakkındaki hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz 🙂

5 En İyi Yatak Tavsiye 2023

Mobpazar Ortopedik Yatak, Platin Ortopedik Yaylı Yatak

Tek Kişilik En İyi Yatak Tavsiye

en iyi yatak tek kişilik ortopedik

Özel Bonel yay teknolojisi sayesinde size konforlu uyku sağlayabilecek bir yatak.

Yataş Joyful 300 DHT Yaylı Seri Yatak

Tek Kişilik En İyi Yatak Önerileri 2023

yataş en iyi yatak tavsiye tek kişilik yaylı

Yataş kalitesi ile çok konforlu bir yatak.

Yataş Multi Tam Ortopedik DHT Yaylı Seri Yatak

Çift Kişilik En İyi Yatak Tavsiye

en iyi yatak önerileri çift kişilik yaylı tam ortopedik

Yine Yataş marka, konforlu bir yatak. Sertlik olarak ne çok sert, ne de çok yumuşak tam ayarında diyebilirim 🙂

US. SLEEPING Us. Sleepıng Ultra Ortopedik Super Bamboo Yaylı Yatak

Bambu Çift Kişilik En İyi Yatak Önerileri 2023

bambu en iyi yatak tavsiye ortopedik

Bambu yatak, çift kişilik yatak arıyorsanız; tercih edilebilir bir seçenek.

Minar Safir Full Ortopedik Pedli Yaylı Yatak

Benim Tercihim En İyi Yatak Tavsiye

safir en iyi yatak tavsiye yaylı ortopedik çift kişilik

Bu ürün, en iyi yatak tavsiye listemde benim tercihim oldu. Çok konforlu yatak ve yatak fiyatları değerlendirildiğinde orta seviyelerde bir fiyata sahip. Bu bütçelerde kesinlikle tercih edebileceğiniz bir yatak. Ben yumuşak yatak sevdiğim için bu modeli tercih ettim 🙂

Rehber: Yatak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En İyi Yatak Nasıl Seçilir?

En iyi yatak aslında ancak uzun süre deneyerek seçilebilir. Önceden kullandığınız yatağın karakteristik özelliklerini güzelce analiz ettikten sonra, çok aşırı değişiklikler yapmadan bir yatak tercihi yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Herhangi bir yatak değişikliğinde, vücudunuzun yeni yatağa uyum sağlaması yaklaşık olarak 2-4 hafta kadar sürebilir.

Öncelikle hangi sertlikte yatak size iyi geliyor bunu bilmelisiniz. Sonuçta bu konuda en iyi yatak herkese göre değişecektir. Sonrasında ise çift kişilik yatak mı yoksa tek kişilik yatak mı buna karar vermelisiniz. Burada eğer uyuduğunuz kişi ile uyku alışkanlıklarınız farklı ise ya da diğer uyuyan kişinin hareketleri sizi uyku esnasında rahatsız ediyor ise, paket yaylı yataklar ya da visco yataklar tercih edebilirsiniz.

Satın Alma Kriterleri

Klasik Yaylı Yatak ve Paket Yaylı Yatak

Yaylı yatak, en çok bilinen ve en yaygın olan yatak çeşididir. Yatağın iç kısmı, adı üstünde tel yaylardan oluşturulmuştur. Klasik yaylı yataklar, aslında geleneksel yaylı yatak sistemidir. Bu yataklar genellikle diğer yataklara göre daha serttir diyebilirim. Ancak bu yataklar sert ya da geleneksel derken, bu yatakların kalitesiz ya da ucuz olduğunu söyleyemem. Yatak fiyatları oldukça geniş bir yelpazede ve elbette pahalı klasik yaylı yataklar da mevcuttur. Tek kişilik yatak arıyorsanız, klasik yaylı yataklar tercih edebilirsiniz 🙂

Paket yaylı yatak ya da pocket yaylı denilen sistemde, yatağın iç kısmındaki yayların aralarına süngerler de konulmuştur. Bu ek süngerler sayesinde paket yaylı yataklarda, yaylar birbirinden bağımsız bir şekilde hareket edebilir. Bunun avantajı ise özellikle çift kişilik yatak için çok önemlidir. Yatakta uyuyan diğer kişinin, uyku sırasındaki hareketleri sizi etkilemeyecek ve rahatsız etmeyecektir. Pocket yay sağlıklı bir uyku için iki kişilik yatak konusunda oldukça önemli bir özellik 🙂

Yayların bağımsız olmasının aynı zamanda ses açısından da avantajı vardır, bu sayede uykuda hareket sırasında eğer hafif bir uykunuz varsa ses çıkmayacağı için rahat ve sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yaylı yataklarda, yayların yerleştirilme şekli son derece önemlidir. Çünkü bu yerleştirilmeler yatağın sertlik seviyesini de etkiler. Omurganın uyku sırasında sağlıklı pozisyonu olan S şeklini alması bu yataklardaki yayların farklı yerleşimi sayesinde gerçekleşir. Eğer çift kişilik yatak arıyorsanız, paket yaylı yatakları tavsiye ederim 🙂

Yaylı yatakların bir diğer avantajı ise çok dayanıklı olmalarıdır. Eğer kullanma talimatına uyarsanız ve özellikle de yatağınızı zaman zaman ters çevirirseniz, yatağınızı uzun yıllar konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Gayet uygun fiyatlara yaylı yataklar bulabilirsiniz ve uzun süre sizi mutlu edecek bir uyku uyuyabilirsiniz 🙂 Eğer sert yataklar seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Lateksit Nedir? Lateks Yatak

Lateks yataklar, uyku esnasında adeta vücudun şeklini alarak, vücuda diğer yatak çeşitlerine göre daha iyi uyum sağlar. Bu yatak çeşidinde, farklı türde lateks türleri kullanılmaktadır. Kullanılan malzeme yapay, doğal olabilir ya da iki malzemenin karışımından üretilmiş olabilir.

Doğal lateks yataklar için unutmamanız gereken en önemli şey, yatakta küf meydana gelmemesi için yatağı sık sık havalandırmanız gerektiğidir. İki malzemenin karışımından üretilen lateks yataklar, bu açıdan doğal lateks yataklara göre daha dayanıklıdır. Eğer alerji ile ilgili problemler yaşıyorsanız, direk risk almadan doğal lateks yataklardan uzak durmanızı tavsiye ederim 🙂 Lateks alerjiniz var ise özellikle kesinlikle uzak durmalısınız.

Yaylı yataklar ile karşılaştırıldıklarında, eğer sert yatak sevmiyorsanız lateks yataklar size daha konforlu gelecektir. Yine paket yaylı yataklardaki gibi, lateks yataklarda da uyuyan diğer kişinin hareketlerinden uyku esnasında etkilenmezsiniz.

Uzun ömürlülük açısından yaylı yataklar, lateks yataklara göre daha dayanıklı olduğundan daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, lateks yatakların sık sık havalandırılması gerekir ancak yaylı yataklar için böyle bir gereklilik söz konusu değildir 🙂

Visco Yatak

Visco yataklar, vücuda çok iyi derece uyum sağlar. Esnek bir malzeme olduğu için yatak diğer yatak çeşitlerinin aksine tüm vücudunuz ile temas eder çünkü adeta vücudunuzun şeklini alır. Bu yataklar farklı sertlikteki süngerlerden üretilirler. Sünger bir malzeme olduğu için visco yataklarda pek çok alternatifiniz mevcuttur. Sünger farklı yoğunluklarda üretildiğinde, ortaya farklı sertlik seviyeleri çıkmaktadır. Yumuşak, orta sertlik ya da sert bir yatak, isteğiniz seviyede visco yatak bulabilmeniz mümkün 🙂

Diğer yatak çeşitlerine göre daha az hava aldığı için, visco yataklar ısıyı tutarlar. Bu nedenle yazın visco yataklar oldukça sıcak olabilir. Ancak dayanıklı oldukları için, visco yatakları da uzun yıllar kullanabilmeniz mümkün. Yatak fiyatları değerlendirildiğinde, diğer yatak çeşitlerine göre genellikle daha pahalıdırlar 🙂 Çift kişilik visco yataklar; yine iki kişinin birbirlerini rahatsız etmeden, bağımsız bir şekilde uyuyabilmelerini sağlarlar.

Ortopedik yatak arıyorsanız visco yatakları tavsiye ederim. Yay içermediklerinden ve sadece süngerden üretildiklerinden, vücudunuza yüksek derece uyum sağlarlar. Sıcak bir yerde yaşıyorsanız eğer ve çok terliyorsanız visco yatak almadan önce iyice düşünmelisiniz. Çünkü hava alamazlar ve ısıyı tutarlar 🙂

Ortopedik Yatak

Ortopedik yatak aslında sizin vücudunuza en iyi uyum sağlayan ve en rahat edebileceğiniz yataktır. %100 ortopedik diye bir söylem bu yüzden en iyi yatak için söz konusu değildir. En iyi yatak, uzun süre denedikten sonra konforlu ve kaliteli bir uyku uyuyabildiğiniz yataktır.

Ancak yatak konusu da biraz deneme yanılma ile karar verilebilecek bir konu. Yani mağazada 5 dakika denediğiniz ve çok beğendiğiniz bir yatağı aradan bir hafta geçtikten sonra iade etmek için yola koyulabilirsiniz 🙂 Bu nedenle yatağı satın almadan önce iade etmek isterseniz, sorun yaşamayacağınızı garanti eden satıcıları tercih etmeniz böyle bir durum söz konusunda pişman olmamak adına son derece önemlidir.

Sertlik ve Yumuşaklık

Eğer alacağınız yatağın sert mi yumuşak mı olacağına karar veremiyorsanız, orta sertlikte yataklar tercih edin. Çok yumuşak ya da çok sert yataklardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bel ağrıları yaşıyor iseniz, sert yataklar tercih etmenizde fayda var.

Yatağı denediğinizde yatağa orta derece gömülmelisiniz diyebilirim 😀 Çok içine çöktüğünüz ya da vücudunuza hiç uyum sağlamayan yatakları tercih etmemelisiniz. Yatakları deneyerek buna karar verebilirsiniz 🙂

Sık Sık Sorulanlar

Yatak nedir?

Üzerinde saatler geçirdiğimiz ve günün yorgunluğunu attığımız yataklar, fizyolojik bir gereksinim olan uyku adına son derece önemlidir. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir uyku, sağlıklı bir uyku için de kaliteli yatak en önemli faktörlerdendir.

Tempur nedir? Tempur yatak nedir?

Tempur malzeme NASA tarafından geliştirilmiştir. Bu malzemenin basınç azaltıcı etkisi mevcuttur. Bu nedenle tempur yataklar, üzerine yattığınız kısmın vücudunuzun şeklini almasını sağlar. Vücudunuzun basıncı ortadan kalktığında tempur yatak saniyeler içerisinde tekrardan eski haline döner.

Sonuç

Yataklar uykuyu etkileyen en önemli elementlerden. Çok farklı yatak markaları ve modelleri var ve yatak fiyatları da oldukça değişken. Eğer bakmadıysanız ya da atladıysanız, en iyi yatak önerileri tavsiye listeme göz atarak fikir edinebilirsiniz. En iyi yatak sizin en rahat edeceğiniz rahattır elbette, bunu da ancak deneyerek, test ederek keşfedebilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki pahalı yatak en iyi yatak demek değildir 🙂

Umarım 5 En İyi Yatak Tavsiye 2023 – Markaları, Önerileri, Hangisi? yazım sizin için faydalı olmuştur. Eğer kararsız kaldıysanız satın alma kriterleri kısmını ve rehber kısmını okumanızı öneririm. Model ve marka olarak ise en iyi yatak tavsiye listeme göz atabilirsiniz 🙂

Siz hangi yatak çeşidini seviyorsunuz? Önerdiğiniz bir marka ya da model var mı? Lütfen düşüncelerinizi yorum kısmına belirtmeyi unutmayın 🙂 Çekinmeden yorum yapabilirsiniz.

En az konforlu bir yatağın rahatınızı artıracağı kadar sizi bir eziyetten kurtaracak olan; en iyi su arıtma cihazı ya da en iyi ütü tavsiye yazıma da göz atarsanız çok sevinirim 🙂

Teşekkürler!

Merhabalar, ben Berkay. Bir şeylerin birbirleri ile aralarında uyumlu olması konusu sanırım hassas noktam. Özellikle teknoloji son derece ilgimi çekiyor.